Pożyczki pozabankowe od 1000zł do 150 000zł

Rata pożyczki:

Pożyczki pozabankowe

Jest to rodzaj udzielania pożyczki gotówkowej przez wszystkie instytucje finansowe, firmy pożyczkowe i osoby prywatne. To jest definicja, z której jak widać wynika wszystko i pokazuje jak szeroki zakres pod tym pojęciem się kryje. Pożyczki pozabankowe może udzielać każda firma, która posiada zezwolenie od KNF. Osoby prywatne udzielające takich pożyczek zezwoleń nie potrzebują.

Pożyczki pozabankowe pojawiły się w momencie zakończenia „złotego” okresu dla banków, które udzielały kredytów praktycznie każdemu, bez dogłębnej analizy finansowej swoich Klientów. Kolejne udzielane przez banki kredyty doprowadzały skutecznie swoich własnych Klientów do niewypłacalności i popadania w coraz to większe długi.

Na samym początku prym wśród kredytów bankowych wiódł kredyt samochodowy, który przeznaczony był na cel wyznaczony przez bank, jakim był zakup samochodu. Taki kredyt był bezpieczny zarówno dla banków jak i dla kredytobiorców.

Kredyt samochodowy zabezpieczony był zastawem sądowym ustanowionym na pojeździe, który był znoszony po całkowitej spłacie kredytu. Takie zabezpieczenie dawało bankowi pełną gwarancje na zwrot pożyczonych pieniędzy. W przypadku zaprzestania z różnych powodów, często losowych, spłaty kredytu prowadziło do sprzedaży pojazdu w drodze licytacji, a uzyskane pieniądze otrzymywał bank w ramach spłaty zaciągniętego kredytu. Kredytobiorca był również zabezpieczony w ten sposób i nie był narażony na popadnięcie w długi w przypadku braku środków na obsługę kredytu.

Kolejnym etapem, który był najbardziej dochodowym przez banki, a najgorszym w skutkach dla kredytobiorców był kredyt gotówkowy na cel dowolny. Krótko po powstaniu tego produktu kredyt mógł otrzymać każdy, kto legitymował się stałym dochodem i to w każdym banku jakim chciał.

 

Dlaczego powstały pożyczki pozabankowe

 Brak kontroli banków nad zadłużaniem się swoich Klientów, a wręcz ciągła ich namowa na zaciąganie kolejnych doprowadziło miliony osób do tak zwanej spirali kredytowej. Spirala polega na tym, że Klientom potrzebującym pilnie pożyczkę banki oferowały baz wahania następną, a po niej jeszcze kolejną. Zaczęło dochodzić do sytuacji, że jeden kredyt był spłacany nie z własnych dochodów, które były już za niskie na życie i obsługę kredytów, lecz z zaciąganych nowych i nowych kredytów.

Po powstaniu rejestru bik pożyczki bez bik nie były już możliwe do uzyskania. Rejestr ten pokazywał bankom całą tzw. Historię kredytową Klientów i w przypadku opóźnień dł€ższych niż 60 dni w spłacie kredytu kolejny został już odmawiany. Płatności zostały, a możliwości uzyskania pożyczki się od razu skończyły.

Odpowiedzią na taką sytuację było powstanie pożyczki pozabankowej. Pierwszą w Polsce firmą tego typu był istniejący do dzisiaj Provident. Prowident udziela pożyczki pozabankowe w Polsce już od wielu lat i jest liderem na naszym rynku. Jest to najstarsza firma z największym doświadczeniem. Wprowadziła na polski rynek produkt finansowy, który był niezwykle potrzebny, a rynek stał przed nimi otworem. Nowi Klienci, którzy odrzucani byli przez banki coraz liczniej szukali szybkie pożyczki gotówkowe.

Pożyczki pozabankowe były reakcją rynku na traktowanie swoich własnych Klientów przez banki, które początkowo zachęcały każdego do zaciągania jak największych kredytów, a następnie odmawiały im udzielania kolejnych pożyczek gotówkowych. Wolny rynek nie ma lubi mieć pustych miejsc i natychmiast jest reakcja na popyt. Wówczas to pojawiły się firmy i osoby prywatne, które niemal natychmiast wraz z problemami Klientów poszukujących szybkie pożyczki, rozpoczęły udzielać pożyczki pozabankowe.

Pożyczki pozabankowe i ich popularność

Wiadome jest, że każda z tych firm nastawiona jest na zysk, a udzielane pożyczki pozabankowe w Polsce sięgają już setek miliardów złotych. Wiadome też jest, że zaciągane w ten sposób pożyczki gotówkowe i uzyskana szybka pożyczka pozabankowa jest przez Klientów spłacana. Więcej, taka pożyczka jest o wiele wyżej oprocentowana jak kredyt bankowy. Dlatego bardzo łatwo można sobie obliczyć, jakie straty na tym ponoszą banki, które mogły by nadal zarabiać pieniądze na swoich dawnych Klientach, a tym zadłużonym, bez wątpienia oferować pomoc i udzielać im łatwe pożyczki oddłużeniowe. Niestety polityka banków jest inna.